Mobilya Sektörü 10 Milyar Dolarlık İhracat

Mobilya sektörü dünya pazarından daha fazla pay almak için yeni hedeflerini belirledi. Pazarın yüzde 2,5’ini hedefleyen sektör, ABD ve Çin’e yoğunlaşmayı planlıyor. ABD ve Çin Pazarı Mercek Altına Alınacak! 2 Milyar Dolarlık İhracata İmza Atılacak Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu Başkanı mobilya sektörünün 2023 yılında 10 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini, ihracatta ABD ve Çin pazarlarının mercek altına alınacağını ifade etti.

Federasyon Başkanı Ahmet Güleç, “2023 yılı ihracat hedefimize ulaşmak için ABD ile Çin pazarına 2 milyar dolarlık ihracat yapmayı planlıyoruz” dedi. 2023 yılı ihracat hedeflerininse 10 milyar dolar olduğunun altını çizdi. 10 Ayda Yüzde 25’lik Büyüme Güleç açıklamasında mobilya sektörünün geçen 15 yıllık zaman diliminde ciddi şekilde geliştiğini ve büyüme kaydettiğini dile getirdi. Büyümenin 2017 yılının Ocak ile Şubat aylarında yüzde 66’yı bulduğunu belirtti. Geçen 10 aylık dilimde ise yüzde 25 gibi yüksek bir orana yükseldiğine dikkat çekti. “Sanayinin diğer kolları incelendiğinde mobilya sanayi diğer alanlardan 5 kat hızlı bir büyüme kaydetti” diyen Güleç, aynı dönemde ihracatın yüzde 13’e varan oranda arttığını söyledi.

 

Buna göre mobilya sektörü 10 ayda 2 milyar 250 milyon dolarlık ihracatı tek başına yapmayı başardı. Sektörün yılsonu ihracat hedefi ise 3 milyar dolar olarak açıklandı. KDV İndirimi İç Pazarı Canlandırdı Güleç, KDV indiriminin sektörü hareketlendirdiğini Şubat ile Eylül arasında uygulanan indirimin iç pazardaki satışları beklentinin üzerine çıkardığını, yılın ilk 10 ayındaki satış beklentilerinin 6 milyar dolar olduğunu, indirimle birlikte satışların 8 milyar doları bulduğunu da dile getirdi.